Dostępność zestawów nauczycielskich


Zgodnie ze znowelizowaną ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ​(Dz. U. z 2016 r., poz. 1943 ze zm.) nie mamy możliwości przekazywania nauczycielom zestawów nauczycielskich.

Art. 22d Zakazane jest: 1). Oferowanie, obiecywanie lub udzielanie szkołom lub nauczycielom jakichkolwiek korzyści w sposób pośredni lub bezpośredni w zamian za dokonanie wyboru określonych podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych.

Pełna treść ustawy

Wspieramy nauczycieli


Mimo obecnego stanu prawnego, działaniem priorytetowym dla nas pozostaje dalsze wspieranie nauczycieli i uczniów poprzez dostarczanie im jakościowych materiałów dydaktycznych.

Podstawową formą naszego wsparcia dla nauczycieli pozostaje aplikacja ePanel, która pozwala korzystać z zestawów nauczycielskich w wersji cyfrowej, po pobraniu i zapamiętaniu hasła, także bez dostępu do Internetu. W naszej bibliotece cyfrowej ePanel udostępniamy nauczycielom bezpłatnie m.in. książki nauczyciela, nagrania audio, karty obrazkowe, etc.

W ePanelu znajdą Państwo również:

 • pełną dokumentację oraz testy do podręczników Pearson,
 • dodatkowe materiały do kopiowania,
 • Monitor Realizacji Nowej Podstawy Programowej.

Dowiedz się więcej

Obudowa dydaktyczna w formie drukowanej


 

Jeżeli preferują Państwo materiały w formie drukowanej, przypominamy, że zgodnie z ustawą, do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności:

Art. 5 ust. 7
4). wyposażenie szkoły lub placówki w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania,   
     programów wychowawczych, przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów oraz wykonywania innych zadań statutowych.

Biorąc pod uwagę fakt, iż środki organów prowadzących szkoły są często ograniczone i chcąc zachować najwyższą jakość pracy z naszymi podręcznikami, oferujemy zakup książek ucznia, zeszytów ćwiczeń, książek nauczyciela, nagrań, oprogramowania tablic interaktywnych, czy kart obrazkowych z RABATEM 50%

Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami na stronie naszego wyłącznego dystrybutora - Platformy Edu-Książka, która zajmuje się realizacją tej oferty i przyjmuje zamówienia na pomoce dydaktyczne.

Zapoznaj się z REGULAMINEM               Skorzystaj z oferty

Bank materiałów

Szukasz pomysłu na lekcję? Skorzystaj z propozycji naszych autorów, trenerów i innych nauczycieli języka angielskiego. Znajdziesz tutaj m.in. karty pracy dla uczniów, pomysły na lekcje kulturowe, dodatkowe materiały przygotowujące do egzaminów, scenariusze lekcji i wiele więcej. Dostęp do Banku materiałów jest całkowicie bezpłatny, ale niektóre materiały mogą pobrać wyłącznie nauczyciele posiadający konto na naszej stronie.

Zarejestruj się                    Przejdź do Banku materiałów

ePanel

Cyfrowa biblioteka lektora ePanel to narzędzie, które zapewnia dostęp do pełnych kursów Pearsona w wersji cyfrowej. Nie musisz już nosić ton podręczników, wystarczy pobrać i zainstalować bezpłatną aplikację ePanel na swoim komputerze lub tablecie (Android) i korzystać z podręczników i materiałów dodatkowych takich jak filmy, testy, ćwiczenia i nagrania.

Dowiedz się więcej               Zamów dostęp

New English Adventure Starter

Niezwykle popularny kurs w nowej odsłonie:

 • przygotowany z myślą o zróżnicowanych potrzebach dzieci w wieku przedszkolnym, rozpoczynających naukę angielskiego,
 • bajkowa szata graficzna i bohaterowie filmów Disneya, płyty z filmami oraz nagraniami piosenek, historyjek i rymowanek dla każdego ucznia,
 • bogate i kompletne wsparcie dla nauczyciela, m.in. poradnik ze szczegółowymi scnariuszami lekcji w języku polskim.

Więcej o kursie

Our Discovery Island Starter

Nowoczesny i uniwersalny kurs dla dzieci, wyjątkowy dzięki takim cechom jak:

 • duże, kolorowe ilustracje i zdjęcia,
 • polecenia do ćwiczeń w języku polskim,
 • płyty z nagraniami piosenek i rymowanek,
 • bogata obudowa kursu, szczególnie ciekawe komponenty cyfrowe,
 • scenariusze lekcji w języku polskim.

Więcej o kursie

Kwalifikacje dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej
do nauczania języka angielskiego

Rozporządzenie MEN z dn. 30 maja 2014 roku wprowadziło bezpłatną obowiązkową edukację językową do przedszkoli, a nauczycielom wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej dało możliwość uzyskania kwalifikacji umożliwiających przygotowanie uczniów do posługiwania się językiem obcym.

Szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli zostały określone w następujących dokumentach:

 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
   Treść rozporządzenia
   
 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 kwietnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
  Treść rozporządzenia
   
 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 czerwca 2013 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
  Treść rozporządzenia
   
 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 6 sierpnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
  Treść rozporządzenia

Pytania i odpowiedzi

Kto może uczyć języka angielskiego w przedszkolach?


Zgodnie z aktualną treścią rozporządzeń MEN w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, przygotowanie do posługiwania się językiem obcym w przedszkolach może zostać powierzone następującym osobom:

 • nauczycielom wychowania przedszkolnego, którzy posiadają kwalifikacje do nauczania języka angielskiego,
 • filologom, którzy posiadają przygotowanie pedagogiczne,
 • absolwentom nauczycielskich kolegiów języków obcych.

 

Jakie kwalifikacje powinien uzyskać nauczyciel wychowania przedszkolnego, aby móc prowadzić w przedszkolu zajęcia przygotowujące do posługiwania się językiem angielskim?


Warunkiem zdobycia kwalifikacji przez nauczycieli wychowania przedszkolnego jest:

 • potwierdzenie znajomości języka angielskiego jednym z certyfikatów wyszczególnionych w załączniku do Rozporządzenia o kwalifikacjach,
 • ukończenie kursu kwalifikacyjnego lub studiów podyplomowych w zakresie metodyki nauczania języka angielskiego.

Do roku 2020 zajęcia przygotowujące do posługiwania się językiem angielskim może prowadzić również nauczyciel wychowania przedszkolnego, legitymujący się certyfikatem językowym, nieposiadający w/w przygotowania metodycznego. Na jego uzupełnienie nauczyciele mają czas do 31 sierpnia 2020 roku.

 

W jaki sposób można potwierdzić znajomość języka angielskiego?


Jednym z egzaminów akredytowanych przez MEN potwierdzającym znajomość języka angielskiego na poziomie B2 jest Pearson Test of English (PTE General), poziom 3 z ocenami passmerit lub distinction (Rozporządzenie MEN z 20 czerwca 2013 r).

 

W jaki sposób można zdobyć kwalifikacje z zakresu metodyki nauczania?


Sprawdzonym sposobem uzyskania kwalifikacji w zakresie metodyki nauczania języka angielskiego jest ukończenie kursu kwalifikacyjnego, organizowanego przez regionalne Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli.

 

Ile czasu mają nauczyciele wychowania przedszkolnego na uzyskanie wymaganych kwalifikacji?


Ministerstwo Edukacji Narodowej przewiduje okres przejściowy – do 31 sierpnia 2020 r., który pozwoli nauczycielom na zdobycie pełnych kwalifikacji do nauczania języka angielskiego.

 

Pobierz poradnik DGP i MEN

Używamy plików cookies, by ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu i w celach statystycznych. Nie blokując tych plików, zgadzasz się na ich użycie i zapisanie w pamięci urządzenia. Plikami cookies możesz zarządzać samodzielnie w ustawieniach przeglądarki. Dowiedz się więcej w naszym Regulaminie.