Nevertheless

Nevertheless to seria stworzona we współpracy ze Storythings, która ma na celu przybliżenie postaci kobiet - wśród nich także związanych z Pearson - które z pomocą technologii rozwijają różnorodne dziedziny nauki. 

Dzięki Nevertheless poznamy sylwetki kobiet, które wytrwale dążą do zmian oraz osiągają sukcesy w dziedzinach: nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM). Wierzymy, że podcasty staną się punktem wyjścia dla ciekawych lekcji z młodzieżą, przyczynią się do zwiększenia świadomości o osiągnięciach kobiet i będą inspiracją w postrzeganiu świata bez uprzedzeń i stereotypów. 

Sezon 1

Odcinek 1: Garbage In. Garbage Out.

Czy maszyna może mieć uprzedzenia?

W odcinku pierwszym rozmawiamy między innymi z wykładowczyniami, inżynierkami i pracowniczkami start-upów o ich pracy nad tworzeniem etycznych produktów technologicznych. Przyglądamy się temu, jak różnorodność zespołu wpływa na środowisko pracy, rozwój organizacji oraz jakość wytwarzanych przez nią produktów i usług. 

 

Odcinek 2: The Future of Learning

W drugim odcinku słyszymy o tym, jaki wkład w tworzenie współczesnych narzędzi do nauki w klasie mają dzieci i jak taka współpraca może rozbudzić w nich innowacyjnie myślenie. Poznajemy także nauczycielkę, której pomysł na maratony programistyczne pomaga rozwijać inteligencję emocjonalną u dzieci.

Odcinek 3: How to build a tech company that enables career progression for all genders

W trzecim odcinku serii przyglądamy się, jakie wyzwania czekają na nas w życiu zawodowym. Opowiadamy także o ułatwianiu młodym mamom powrotu do pracy czy też o rozwijającej się automatyzacji. Wskazujemy, na co należy zwrócić uwagę, aby w przyszłości stworzyć takie same szanse rozwoju dla wszystkich - bez względu na płeć, wiek czy pochodzenie.

Odcinek 4: The Right to Learn

W czwartym odcinku słuchamy opowieści kobiet, które poświęcają swoje życie aby zapewnić dostęp do edukacji dzieciom w najbardziej odległych częściach globu, w krajach objętych konfliktem, lub z ograniczonym dostępem do zasobów edukacyjnych i szkół. Dowiadujemy się jak nauczyciele w krajach takich jak Syria czy Liban radzą sobie z przeciwnościami w nieustępliwym staraniu o lepsze jutro dla ich uczniów.

Odcinek 5: When good intentions aren’t enough

Dobre intencje są ważne i często mogą nas naprawdę daleko zaprowadzić. Jednak czasami, kiedy nie przynoszą pozytywnego wyniku, same intencje nie mają znaczenia. W tym odcinku serii Nevertheless przyglądamy się produktom, które wywołują duże emocje u wielu... poza tymi, którzy faktycznie muszą ich używać. Rozmawiamy z kobietami, które analizując dane, pracują bezpośrednio z potencjalnymi użytkownikami produktów i dbają o to, aby rozwiązywały one problemy. Sprawdzamy jaka jest różnica między wymuszaniem zmian i zachęcaniem do nich, oraz między zakładaniem, że wiemy, czego ludzie potrzebują, a pytaniem ich o to.

 

Odcinek 6: STEM Role Models

Kiedy Becky Rush była dziewczynką, w czasie wakacji jej ciocia Liz zabierała ją na wieś, gdzie razem przeprowadzały eksperymenty. Ten czas odegrał ogromną rolę w edukacji Becky i jej późniejszej drodze zawodowej. Niestety nie każdy z nas ma taką ciocię. Przy wyborze zawodu, często wzorców szukamy gdzie indziej, na przykład w mediach. Co jednak wtedy, gdy w interesujących nas dziedzinach nie mamy się kim inspirować? Bez wzorców może być nam trudno uwierzyć w siebie. W tym odcinku rozmawiamy o tym, jak ważne jest, żeby ludzie podnoszący sukcesy w różnych dziedzinach nauk, byli widoczni i mogli stawać się wzorem do naśladowania dla tych, którzy chcą obrać podobną drogę.

Odcinek 7: Finding Genius

Sukces założyciela Instagrama Kevina Systroma i jemu podobnych nie opierał się wyłącznie na idei. Równie ważna okazała się społeczność, która pomogła wprowadzić pomysły w życie. Co się jednak dzieje, gdy wsparcia z zewnątrz zabraknie? Gdy nie ma przedsiębiorców, którzy wesprą start-up czy przyjaciół skłonnych do pomocy? W tym odcinku mówimy o niewykorzystanym potencjale oraz o tym, jak rozpoznać i wspierać talenty - zwłaszcza wtedy, gdy pomysły są innowacyjne i nietuzinkowe, a powodzenie przedsięwzięcia nie jest oczywiste. Rozmawiamy o projektach, które nigdy nie doczekały się realizacji - tylko dlatego, że nie było kogoś, kto zechciałby wysłuchać ich autorów.

Sezon 2

Odcinek 1: The first click

W pierwszym odcinku nowej serii Nevertheless rozmawiamy o zaufaniu w kontekście Internetu. Zastanawiamy się, jaka jest nasza rola - jako nauczycieli lub rodziców - w zapewnieniu naszym dzieciom bezpiecznego poruszania się w tym nowym dla nas środowisku. Szukamy odpowiedzi na pytanie, czy i jak próbować poznać świat, w którym nasze dzieci zadomowiły się już na dobre.

Odcinek 2: Heather, Megan and Leonor

W tym odcinku rozmawiamy z Heather Martin - nauczycielką, która po tym, jak przeżyła strzelaninę w Columbine, założyła The Rebel’s Project - organizację udzielającą wsparcia społecznościom, które doświadczyły masowych tragedii. Ponieważ w tym odcinku rozmawiamy o naprawdę drastycznych sytuacjach, przed ewentualnym odsłuchaniem podcastu z uczniami, zalecamy uprzednie zapoznanie się z treścią audycji.

Odcinek 3: Imagination — Where Art Meets Science

Wielu młodych ludzi, którzy muszą podjąć decyzję o swojej przyszłości, widzi wybór między sztuką a naukami ścisłymi jako pomiędzy dwoma skrajnościami. Wybierają jedno lub drugie, rzadko decydują się na połączenie obu tych dziedzin. Ale jak powiedział Albert Einstein „Najwięksi naukowcy są również artystami.” Najszczęśliwszy jest mariaż nauki i sztuki. W tym odcinku sprawdzimy jaką rolę w edukacji ogrywają nauki ścisłe i sztuka. Poznamy siedem wspaniałych kobiet, które budują pomost między tymi dziedzinami.

Odcinek 4: Straight Roads Don’t Make Skilful Drivers

Pewnego dnia w pociągu Kate Edwards zaczyna rodzić. Jest dopiero w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży i przedwczesny poród jest ogromnym zagrożeniem dla jej dziecka. Jej doświadczenia szpitalne stają się przyczynkiem do wielu przemyśleń na temat tego, jak powinien być zorganizowany sprawnie działający zespół, jak funkcjonuje medycyna i jak powinniśmy walczyć z własnymi przekonaniami i uprzedzeniami.

Odcinek 5: The Human Factor

Sposób, w jaki pracujemy w dzisiejszych czasach różni się od tego, jak pracowali nasi rodzice, dziadkowie czy nawet my sami dekadę temu. W dużej mierze zmiany te napędza technologia, ale technologia bez ludzi nadal nic nie znaczy. Kiedy wokół toczą się dyskusje na temat rozwoju, automatyzacji i sztucznej inteligencji, bardzo ważne jest, żebyśmy nie zapominali o czynniku ludzkim.

Odcinek 6: Half the story

Badania przeprowadzone przez "Education and Employers"​ wśród brytyjskich uczniów pokazują, jakie są ich marzenia dotyczące przyszłości. Pierwsza trójka wymarzonych zawodów to sportowiec, nauczyciel, weterynarz. Ale miejsce czwarte to już znak naszych czasów: dla 6 procent młodych ludzi ich wymarzone zajęcie to online gaming lub praca w social mediach. Bycie zawodowym youtuberem jest popularniejsze od kariery muzycznej czy aktorskiej.

Odcinek 7: Diversity Is What You Say, Inclusion Is What You Do

W tym odcinku serii Nevertheless rozmawiamy o tym, jak cenną inwestycją jest różnorodność w pracy. Jak dobierać zespół, żeby byli w nim ludzie w różnym wieku, o różnych doświadczeniach, umiejętnościach i usposobieniu i jak wpływa to na jakość naszej pracy i atmosferę w zespole?

Odcinek 8: Student Takeover — “Our Lives and Tech”

W ostatnim odcinku naszej serii Nevertheless rozmawiamy o tym, jakie znaczenie w życiu młodych ludzi ma technologia. Jak jej wpływ widzą oni sami - czy potrafią dostrzec jej wady i zagrożenia, czy zupełnie pochłonęły ich już możliwości jakie oferuje? Czy młody człowiek wie, jak szukać informacji z rozłożonej przed nim papierowej gazecie?

Używamy plików cookies, by ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu i w celach statystycznych. Nie blokując tych plików, zgadzasz się na ich użycie i zapisanie w pamięci urządzenia. Plikami cookies możesz zarządzać samodzielnie w ustawieniach przeglądarki. Dowiedz się więcej w naszym Regulaminie.