Wszyscy w zespole Pearson jesteśmy głęboko poruszeni i wzburzeni agresją Rosji na Ukrainę. Stoimy po stronie narodu ukraińskiego, który godnie stawia czoła tak ogromnej niesprawiedliwości.  

Naszym priorytetem jest wsparcie naszych kolegów i koleżanek z zespołu ukraińskiego oraz ich rodzin, jak również pomoc edukacyjna dzieciom doświadczonym wojną. W Polsce wspieramy osoby niosące pomoc uchodźcom, w Ukrainie pomagamy jej obywatelom, którzy zdecydowali się pozostać w kraju. 

Pearson wstrzymał sprzedaż produktów i usług zarówno w Rosji, jak i na Białorusi. Zobowiązaliśmy się również do przekazania 1 miliona funtów na rzecz organizacji charytatywnych, które wspierają pomoc humanitarną związaną z wojną w Ukrainie.

Wsparcie dla dzieci z Ukrainy przybywających do polskich szkół

Dostęp do podręczników i materiałów edukacyjnych dla: 

 • Klas 0 w szkołach podstawowych – w sprawie konsultacji i zamówienia podręczników prosimy o kontakt z Doradcą Pearson z Państwa regionu  >> KONTAKT Z DORADCĄ
 • Klas 1-8 w szkołach podstawowych – prosimy o zamawianie podręczników zgodnie z procedurą dotacyjną. Szczegóły w punkcie IV.5 listu Ministra Edukacji i Nauki do kuratorów, samorządowców i dyrektorów szkół >> Przejdź do listu.
  Informacje o dodatkowych materiałach znajdą Państwo na stronie MEiN  >> Przejdź do strony MEiN
 • Szkół średnich – w sprawie konsultacji i zamówienia podręczników prosimy o kontakt z Doradcą Pearson z Państwa regionu  >> KONTAKT Z DORADCĄ

Wsparcie dla nauczycieli pracujących z dziećmi z Ukrainy

W ramach wsparcia naszych wspólnych działań na rzecz pomocy zapraszamy do obejrzenia nagrania ze szkolenia "Mam w klasie uczniów z Ukrainy - pierwsze dni w nowej szkole", w którym psycholog Katarzyna Świeca opowiada o tym:

 • na co warto zwrócić uwagę w pierwszych dniach po dołączeniu nowych uczniów do klasy,
 • co jest ważne i potrzebne w procesie adaptacji do nowej sytuacji,
 • jakie trudności mogą towarzyszyć uczniom po przeżytym doświadczeniu ucieczki przed wojną,
 • jakie trudności mogą przeżywać uczniowie, do których klas dołączają dzieci uchodźców
  a Agnieszka Hybel – regionalny kierownik sprzedaży Pearson na Ukrainie opisuje, jak wygląda nauczanie języka angielskiego w ukraińskim systemie edukacji
   

OBEJRZYJ SZKOLENIE

Tłumaczenia materiałów Pearson na język ukraiński 

 Tłumaczenia poleceń w zeszycie ćwiczeń

Tłumaczenia list słów w podręcznikach

Poziom A2+

Poziom B1

Poziom B1+

Tłumaczenia list słów w podręcznikach

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

Poziom 4

Poziom 5

Tłumaczenia list słów w podręcznikach

Poziom 1

 • Listy słów

Poziom 2

 • Listy słów

Poziom 3

 • Listy słów

Poziom 4

 • Listy słów

Poziom 5

 • Listy słów

Materiały będą dostępne do końca października 2022.

Co warto wiedzieć o ukraińskim systemie edukacji?

Edukacja w obecnym systemie obejmuje 11 klas, podzielonych na 3 etapy:

 • Klasy 1-4 - nauka opiera się o nauczanie zintegrowane
 • Klasy 5-9 - etap zakończony egzaminem (DPA), po którym uczniowie mogą kontynuować naukę o profilu ogólnokształcącym w klasach 10 i 11, lub wybrać szkołę o profilu zawodowym
 • Klasy 10-11 - etap zakończony egzaminem ZNO (odpowiednik matury).

W 2018 r. została w Ukrainie zapoczątkowana reforma pod nazwą Nowa Ukraińska Szkoła. Głównymi jej założeniami jest wydłużenie edukacji do 12 klas, wprowadzenie nowoczesnych metod nauczania i materiałów oraz decentralizacja zarządzania placówkami oświatowymi. Reforma jest wprowadzana stopniowo, objęła już klasy 1-4, natomiast pierwsi uczniowie zreformowanego systemu znajdą się w klasie 12 w roku 2029.

Programy nauczania języka angielskiego oparte są o CEFR:

 • Klasy 1-4 poziom docelowy A1+ (2-3 h angielskiego w tygodniu)
 • Klasy 5-9 - A1+ do A2/B1 (3-4 h angielskiego w tygodniu)
 • Klasy 10-11 poziom docelowy B1+/B2 (3-4 h angielskiego w tygodniu)

Wraz z wprowadzeniem reformy, język angielski stał się przedmiotem obowiązkowym od klasy 1.
Do listy podręczników dopuszczonych do użytku przez Ministerstwo Edukacji, obok dotychczas obowiązujących podręczników wydawców lokalnych, dołączyły podręczniki wydawców międzynarodowych. W przypadku języka angielskiego, znacząco wpływa to na jakość i rozpowszechnienie komunikatywnych metod nauczania. Ponadto nauczyciele mają możliwość realizacji programów nauczania w oparciu o wybrane przez siebie podręczniki (które muszą posiadać numery dopuszczenia Ministerstwa Edukacji) zamiast podręczników dostarczanych do szkół przez Ministerstwo w ramach dotacji.

Ministerstwo Edukacji Ukrainy bardzo aktywnie wspiera cyfryzację szkół. W czasie pandemii Covid–19 została uruchomiona platforma dająca uczniom i nauczycielom dostęp do materiałów online.

W momencie wybuchu wojny z Rosją, szkoły w Ukrainie zawiesiły działalność, od 14 marca 2022 uruchomiono nauczanie zdalne wszędzie tam, gdzie jest to możliwe ze względów bezpieczeństwa. Ponadto uczniowie mogą korzystać z ogólnonarodowej platformy, na której mogą dołączać do lekcji prowadzonych przez ukraińskich nauczycieli (Platforma Ministerstwa Edukacji Ukrainy).

Bezpłatny dostęp PREMIUM do aplikacji językowej Mondly

Zachęcamy do zainstalowania Mondly – nowoczesnej aplikacji do nauki języków, z której korzysta już ponad 100 milionów użytkowników na całym świecie. Mondly  

Mondly umożliwia naukę 25 języków europejskich, dostarczając kompleksowy program regularnych, kilkuminutowych porcji języka każdego dnia. 

Aby uchodźcom z Ukrainy ułatwić proces adaptacji w kraju do którego trafili, dla wszystkich osób uczących się pochodzących z Ukrainy, które jako język ojczysty wskażą ukraiński, otwarty jest bezpłatny dostęp premium do aplikacji Mondly.

Przejdź do Mondly.com

 

Pearson Space
Strona do której prowadzi link jest elementem Pearson Space – wirtualnej przestrzeni dla zalogowanych nauczycieli, która daje pełny dostęp do najnowszych szkoleń, materiałów dydaktycznych, aplikacji i promocji.
Treść dostępna bez ograniczeń do końca 2022 roku. Od stycznia 2023 roku dostępna wyłącznie dla użytkowników Pearson Space.
Treść dostępna dla użytkowników Pearson Space.